montaż i serwis komór chłodniczych Warka, Klimatyzator do domu Grójec, Klimatyzator Warszawa, Montaż wentylacji Warszawa

Systemy wentylacyjne Pruszków | Frost-Chłod

Montaż wentylacji Pruszków i Systemu rekuperacji

Wentylacja jest to proces wymiany powietrza pomiędzy pomieszczeniami a przestrzenią zewnętrzną. Usuwa ona zanieczyszczone powietrze, a w jego miejsce dostarcza świeże. Zadanie systemów wentylacyjnych polega na zapobieganiu podnoszenia się poziomów dwutlenku węgla oraz pary wodnej. Fachowy montaż wentylacji mechanicznej oraz jej dostarczenie najlepiej zlecić specjalistycznej firmie. Ten rodzaj usługi świadczy firma Frost Chłod.

Rodzaje wentylacji 

Wentylacja naturalna

System polegający na nawiewie powietrza z zewnątrz poprzez rozszczelnienie lub uchylenie okien. Jeśli budynek jest nowy, a jego okna są szczelne, dla prawidłowej wymiany powietrza warto zastosować nawiewniki okienne lub ścienne.

Wentylacja grawitacyjna

Stosuje się w niej kratki wentylacyjne, nawiewy, przez które wypompowywane jest z budynku zanieczyszczone powietrze. Następuje w wyniku wymiany powietrza, która wykorzystuje różnicę ciśnień między przestrzenią wentylowaną a ujściem kanału wentylacyjnego do atmosfery. Po wydostaniu się powietrza z pomieszczenia przez kratkę wentylacyjną, następuje dopływ świeżego powietrza zewnętrznego.  

Wentylacja mechaniczna

Dobrym pomysłem jest montaż wentylacji mechanicznej. Niezależny od warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz system mechanicznej wentylacji polega na zainstalowaniu odpowiednich wentylatorów zapewniających dopływ świeżego powietrza i usunięcie zanieczyszczonego. Są różne sposoby na utrzymanie wilgotności na odpowiednim poziomie. W instalacji wentylacji mechanicznej często stosuje się nawiewy, dzięki którym dochodzi do równomiernej wymiany powietrza w całym domu i urządzenia stosowane miejscowo w konkretnym pomieszczeniu.

Wentylacja mechaniczna wywiewna

Powietrze z zewnątrz napływa podobnie jak w systemie wentylacji naturalnej, czyli dzięki nawiewnikom. Jednak wywiew następuje już mechanicznie. Najczęściej używa się wentylatora wyciągowego, który jest centralnie podłączony do systemu kanałów wentylacyjnych. Wysysa on powietrze z pomieszczeń i wydmuchuje je na zewnątrz budynku. Sprawność takiego systemu w odróżnieniu od wentylacji grawitacyjnej zależy od pogody i różnicy temperatur. Wentylacja mechaniczna wywiewna dzięki zastosowaniu regulatora obrotów do wentylatora zapewnia sterowanie intensywnością wymian powietrza. W ten sposób wykonywany jest skuteczny wyciąg w zależności od potrzeb użytkowników. 

Wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z rekuperatorem

W systemie tym zarówno nawiew świeżego powietrza jak i usuwanie zużytego następuje w mechaniczny i w pełni kontrolowany sposób. Dostosowanie wymiany powietrza do potrzeb użytkowników jest możliwe dzięki zastosowaniu automatyki. Taki system umożliwia odzyskiwanie ciepła z powietrza usuwanego na zewnątrz budynku. W rekuperatorze znajduje się wbudowany wymiennik strumieni powietrza. Jeden odprowadza ogrzane powietrze z domu, przez drugi zaś wpływa strumień świeżego powietrza. Wentylację powietrza zapewnia otwór w ścianie lub dachu zwany czerpnią. Pomiędzy tymi dwoma strumieniami powietrza następuje wymiana ciepła, ale mimo to nie dochodzi do ich wzajemnego mieszania. Świeże powietrze przed dostaniem się do domu nagrzewa się w rekuperatorze za pomocą ciepła powietrza usuwanego. 

Wentylacja hybrydowa

Stanowi połączenie wentylacji mechanicznej i naturalnej, które stosuje się w zależności od zapotrzebowania na świeże powietrze i warunków pogodowych. Instalację tego typu można stosować naprzemiennie. Oba systemy mogą też działać jednocześnie i uzupełniać się.

Gdy jednak sama wentylacja nie wystarcza, konieczne może okazać się zamontowanie rekuperacji.

Na czym polega rekuperacja?

Rekuperacja inaczej określana jest jako wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Tradycyjna wentylacja grawitacyjna opiera się na zasysaniu powietrza wytwarzanym przez kominy. Jej wadą jest między innymi wychładzanie domu i brak usuwania wilgoci z pomieszczeń. Rekuperacja, będąc wentylacją mechaniczną, polega na ruchu powietrza wytwarzanym przez maszynę zwaną rekuperatorem. Umożliwia on kontrolę ruchu powietrza nawiewanego i usuwanego z pomieszczeń. Jego działanie polega też na odzyskiwaniu ciepła, z nagrzanego już powietrza. Rekuperator to centrala z wymiennikiem służącym do odzysku ciepła. Wyciąga on powietrze w dwóch kierunkach jednocześnie. Od rekuperatora biegną kanały wentylacyjne o zróżnicowanej średnicy, dzięki którym świeże powietrze jest rozprowadzane po całym domu, zaś brudne wyciągane na zewnątrz. Dodatkowe zastosowanie elementu odpowiedzialnego za odzysk ciepła z wyrzucanego na zewnątrz zużytego powietrza jest energooszczędne.

Wykonanie rekuperacji Pruszków

Wykonanie rekuperacji przebiega etapowo. Pierwszy etap to wykonanie instalacji wentylacyjnej, który polega na rozprowadzeniu kanałów wentylacyjnych. Następnie wykonywane są punkty nawiewne i wywiewne oraz zakładana instalacja do sterownika. Zamontowanie rekuperacji kończy się regulacją systemu na końcówkach kanałów. W tym celu potrzebny jest specjalny przyrząd pomiarowy.

Usługę instalacja rekuperacji najlepiej zlecić profesjonalnej firmie. Oprócz kosztów zamontowania rekuperacji usługa obejmuje przeglądy i serwisowanie. Nasi fachowcy dostosują rodzaj usługi do Twoich potrzeb i możliwości finansowych.

Firma Frost-Chłod od lat zajmuje się instalacją systemów rekuperacji w Pruszkowie, Warszawie, Piasecznie i okolicach. Poza montażem rekuperacji usługa obejmuje przeglądy i serwisowanie.

Koszty montażu rekuperacji

Planując przedsięwzięcie, trzeba oddzielić koszt zakupu i montaż rekuperacji od kosztów użytkowania rekuperacji. Dla domu o powierzchni 150m2 instalacja rekuperacji może kosztować ok. 17000 złotych. Ostateczna cena rekuperacji jest o wiele niższa, ponieważ decydując się na montaż rekuperacji, rezygnujemy z budowy kominów wentylacji grawitacyjnej, których cena jest wyższa. Decydując się na projekt i montaż instalacji rekuperacji nie warto zlecić go specjalistom. Wykonanie rekuperacji w domu parterowym może okazać się trudniejsze i bardziej kosztowne. Po pierwsze w budynku parterowym trzeba położyć większą ilość metrów bieżących instalacji. Po drugie zaprojektowanie i wykonanie rekuperacji wymagać będzie dużej wiedzy i umiejętności. Ten rodzaj usługi jest kompleksowy, ale wymaga dużo pracy. Oprócz kupna urządzenia do rekuperacji usługa obejmuje fachowy montaż. Oferta na wykonanie rekuperacji dopasowywana jest indywidualnie dla każdego klienta. Po otrzymaniu od Państwa niezbędnych informacji na temat projektu domu, nasz zespół fachowców opracowuje szczegółową wycenę, obejmującą koszty montażu instalacji oraz różne warianty urządzeń. Wycena systemu zawsze wykonywana indywidualnie. Oprócz montażu rekuperacji usługa obejmuje wykonanie projektów instalacji rekuperacji. Projekt rekuperacji, montaż systemu, wykonanie rekuperacji domu jednorodzinnego wynosi zazwyczaj kilknaście tysięcy złotych.

Na czym polega serwis wentylacji domowej?

Warto postawić na regularny serwis wentylacji w pomieszczeniach użytkowych, lokalach czy miejscach pracy. Regularny profesjonalny serwis rekuperacji pozwala wcześnie wykryć ewentualne usterki, a systematyczne serwisowanie wentylacji zapobiega powstawaniu skupisk pleśni czy grzybów w pomieszczeniach. W zależności od tego, jaki  rodzaj usługi Państwa interesuje, oferujemy sprzedaż, montaż i serwis wentylacji domowej na terenie Pruszkowa. Serwisujemy systemy rekuperacji i wentylacji mechanicznej Pruszków. Nasza firma oferuje systematyczny serwis wentylacji domowej, ponieważ sprawna wentylacja jest ważna dla bezpieczeństwa przebywających w budynku osób.