Pompy ciepła są świetnym pomysłem, jeżeli chcesz zaoszczędzić pieniądze i zatroszczyć się o ekologię. Ze względu na swoje zalety, są coraz częściej wykorzystywane w zarówno nowych, jak i starszych, odpowiednio docieplonych domach.
Co to jest pompa ciepła?
Pompy ciepła są to urządzenia, które działają na zasadzie pobierania ciepła z otoczenia, zarówno z powietrza, wody, jak i z gruntu. W środku pompy znajduje się krążący w obiegu płyn, który na zmianę ogrzewa się i schładza. To właśnie dzięki niemu, pompa zużywa znacznie mniej prądu, w stosunku do ciepła, które wytwarza. Jest to bardzo efektywny i znacznie bardziej ekologiczny sposób ogrzewania budynku, który pozwala zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy i ograniczyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery.
Pompa ciepła jest bardzo funkcjonalnym urządzeniem. Może być wykorzystywana zarówno do ogrzewania domu, biura lub innego budynku, jak i do ochładzania. Zastępuje ona wtedy klimatyzację. Kolejnym z jej zastosowań jest podgrzewanie ciepłej wody użytkowej. Zaletą jest fakt, że może ona być stosowana, jako samodzielne źródło, lub z innymi urządzeniami grzewczymi, takimi jak kotły gazowe lub kotły na paliwo stałe.
Rodzaje pomp ciepła
Na rynku dostępnych jest coraz więcej instalacji grzewczych, które są przyjazne środowisku. Rodzaje pomp ciepła różnią się między sobą pod wieloma względami. Pompa ciepła gruntowa, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystuje ciepło pochodzące z wnętrza ziemi, czyli energię geotermalną, która kumuluje się tam na skutek nagrzewania się jej wierzchnich warstw. Na głębokości ok. 1,5 m, temperatura nie spada poniżej 0℃, co pozwala na znacznie ekonomiczniejszą pracę pompy.
Powietrzna pompa ciepła to instalacja, która pobiera powietrze prosto z zewnątrz, ogrzewa je, tłoczy do kanałów, a następnie do pomieszczeń przez kratki nawiewu. Coraz częściej pompy ciepła wyposażone są w nowoczesne sprężarki, które pozwalają na znacznie efektywniejsze ogrzewanie pomieszczenia, nawet kiedy temperatura spada do -25℃. Kolejnym rodzajem jest wodna pompa ciepła, która jako źródło wykorzystuje właśnie płynącą wodę, a najlepsze efekty pracy możemy osiągnąć, kiedy jej temperatura wynosi od 5 do 8℃. Może ona pochodzić z dwóch studni głębinowych lub z przydomowego zbiornika wodnego, na przykład stawu. W tym drugim przypadku niezbędne będzie zastosowanie filtrów, aby zanieczyszczenia nie uszkodziły instalacji.
Pompy ciepła w Piasecznie
Jeżeli szukasz pompy ciepła Piaseczno, warto przede wszystkim dokładnie zorientować się, która firma zajmująca się jej instalacją będzie najlepsza. Świetnym miejscem do tego jest internet. W tym celu warto poczytać recenzje i opinie klientów, którzy wcześniej korzystali z takich usług. Nic tak dobrze nie dostarczy informacji, jak prawdziwi klienci. Pomocni mogą okazać się także znajomi lub rodzina. Warto z nimi porozmawiać o doświadczeniach, jakie mają z daną firmą.
Wiele lokalnych programów oferuje dofinansowanie instalacji pomp ciepła. Skorzystanie z nich może znacząco obniżyć koszt inwestycji, czyniąc ją bardziej przystępną dla kieszeni mieszkańców Piaseczna. Dodatkowo odpowiedni fachowcy przeprowadzą Cię przez cały proces.
Podsumowując, pompy ciepła Piaseczno są świetnym rozwiązaniem, które pomoże Ci zaoszczędzić pieniądze i zadbać o środowisko. Wybierając odpowiednią firmę, która zajmie się montażem, zwróć uwagę na opinie innych klientów. Ważne jest także, aby wybrać odpowiedni rodzaj pompy, która będzie najbardziej efektywna w Twoim domu.