Ze względu na ciągle rosnące ceny gazu czy węgla i coraz większą świadomość ekologiczną – wzrasta również popyt na montaż pompy ciepła. To jedna z najbardziej ekologicznych, efektywnych i oszczędnych metod uzyskiwania w naszych domach ogrzewania i użytkowej ciepłej wody. Pompy ciepła powodują, że wykorzystujemy w aż 75 procentach zieloną energię wywodzącą się ze środowiska, a tylko 25 procent to energia elektryczna.
Pompa ciepła – definicja i rodzaje
Pompa ciepła swoje efektywne działanie zawdzięcza energii cieplnej uzyskiwanej z otoczenia budynku – gruntu, wody czy powietrza. Powstała energia w wyniku obecności prądu następnie przetwarzana jest do ogrzewania wody, nieruchomości, a także w czasie upałów może być przekształcona do chłodzenia pomieszczeń. Zatem pompy ciepła to część składowa wielkiego systemu, który nie tylko obniży koszty ogrzewania, ale również będzie sprawnie funkcjonować przez kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Jakie są rodzaje pomp ciepła?
• Pompy ciepła gruntowe – Często wykorzystywana pompa w Polsce. Ich źródłem ciepła jest grunt, a jego pobór odbywa się za pomocą wymiennika gruntowego – zagłębionego pod powierzchnią ziemi. Wielkim atutem montażu gruntowej pompy ciepła jest to, że może być jedynym źródłem ogrzewania w całej nieruchomości. A więc sprawdzi się przy dostarczaniu ciepła do obiegu grzewczego, jak i do zbiornika wodnego w domu.
• Pompy wodne – w rozwiązaniach tego typu podstawą ciepła jest woda płynąca. Możliwe jest to dzięki wybudowanym studniom czerpnym lub zrzutowym. Przystosowana jest, by pełnić rolę jedynego źródła ogrzewania w domu. Często do wprowadzenia tej metody ogrzewania potrzebne są pozwolenia wodnoprawne.
• Powietrzna pompa ciepła – Źródłem ciepła w tym przypadku jest powietrze pobierane z zewnątrz. Jest to rozwiązanie, które można zastosować bez dużych nakładów finansowych, a co za tym idzie, ludzie coraz częściej decydują się właśnie na tę pompę. Zaletą tej metody jest także prosty montaż.
4 najważniejsze zalety – montaż pompy ciepła
Pompa ciepła nie musi być droga
Koszt, jaki za sobą niesie takie rozwiązanie, wcale nie musi być wyższy niż przy instalacji gazowej. Albowiem pompy ciepła nie potrzebują kominów czy kotłowni gazowych, których budowa wymaga sporych nakładów finansowych. Dodatkowym atutem jest fakt, że korzystamy odnawialnych źródeł energii, a więc w związku z tym jest szansa na otrzymanie dotacji.
Pompy ciepła są ciche
Nowoczesne pompy ciepła nie generują wielkiego hałasu. Słyszalny dźwięk jest porównywalny lub nawet mniejszy do urządzeń codziennego użytku jak lodówka. Wszystkie parametry tego rozwiązania są zoptymalizowane akustycznie tak, by eliminować uciążliwe szumy.
Pompy ciepła wystarczą, by ogrzać cały dom.
Niektórzy mają wątpliwości czy podczas mroźnych, zimowych nocy taka metoda ogrzewania domu się sprawdzi. Niepotrzebnie. Albowiem pompy ciepła potrafią pozyskiwać energię nawet z powietrza, którego temperatura spada poniżej zera. Następnie przetwarzają je w ciepło do ogrzewania domu i wodę użytkową.
Pompy ciepła – ekologiczne rozwiązanie
Pompy ciepła w dużej mierze korzystają z odnawialnych źródeł energii. Dzieje się tak, dlatego że do ogrzewania pomieszczeń posiłkują się energią zintegrowaną np. w gruncie lub powietrzu. Pompy ciepła oczywiście potrzebują prądu, ale tylko do zasilania i pracy sprężarki, a więc zużywają go niewiele. Możliwe jest też stuprocentowe korzystanie z energii odnawialnej – w przypadku współpracy z instalacją fotowoltaiczną.
Montaż pompy ciepła Piaseczno w firmie Frost-Chłod to gwarancja najlepszych specjalistów i najwyższej jakości sprzętu. Skorzystaj z naszych usług już teraz! Zapraszamy też na inne wpisy z naszego bloga: KLIMATYZATOR WARSZAWA – ZADBAJ O KOMFORT W KAŻDĄ PORĘ ROKU